Sędziowie nie lubią pytać Trybunału
Sędziowie nie lubią pytać Trybunału
ANDRZEJ ZOLL
Osoba stosująca prawo nie może się obyć bez stałego porównywania normy, którą ma zastosować, z odpowiednimi uregulowaniami konstytucji.
Trybunał Konstytucyjny orzekł 28 listopada, na wniosek rzecznika praw obywatelskich, niezgodność art. 8 ust. 1 ustawy z 9 maja 1996 r. o wykonywaniu mandatu posła i senatora z art. 105 ust. 3 konstytucji. Tym samym potwierdził, że poseł lub senator, przeciwko któremu prowadzone było postępowanie karne, nie może się w nim powołać na immunitet parlamentarny, dopóki Sejm lub Senat nie zażąda zawieszenia postępowania do czasu wygaśnięcia mandatu. Konstytucja słusznie wyłącza z automatycznego stosowania zasady immunitetu parlamentarnego odpowiedzialność za przestępstwa popełnione przed objęciem mandatu i w związku z którymi postawione zostały zarzuty jeszcze przed ogłoszeniem wyników...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta