Grudniowa misja w Warszawie
Grudniowa misja w Warszawie
W 1981 roku rząd co najmniej pół roku spóźnił się z decyzją, że należy rozpocząć rozmowy o ponowne przyjęcie Polski do MFW i Banku Światowego - uważa Zbigniew Karcz, który przez pięć lat uczestniczył w rozmowach z tymi instytucjami.
FOT. MICHAŁ SADOWSKI
ZBIGNIEW KARCZ
W listopadzie 1981 roku, po wielu wahaniach i oporach, rząd podjął decyzję o wstąpieniu Polski do Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego. Okazało się, że była ona spóźniona co najmniej o pół roku.
Wcześniejsze wizyty ekspertów Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego przygotowały grunt do szybkiego opracowania oficjalnego raportu o stanie polskiej gospodarki. Taki raport jest podstawą wyliczenia "kwoty", czyli udziału danego kraju w tych organizacjach.
10 grudnia 1981 roku przyjechała do Polski oficjalna misja obu tych organizacji. Raport musiał być przygotowany przy współpracy Ministerstwa Finansów, Narodowego Banku Polski, Głównego Urzędu Statystycznego, Komisji Planowania itd. Rozmowy rozpoczęły się zgodnie z planem i bez najmniejszych zakłóceń. Niedziela 13 grudnia miała być dniem przerwy: rano mój zastępca Krzysztof Krowacki zawiezie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta