Zielone moce natury
Zielone moce natury
Elektrownia wodna w Finlandii
FOT. KRYSTYNA FOROWICZ
KRYSTYNA FOROWICZ
Don Kichot z Barzowic - tak mówią o Wojciechu Romaniszynie, twórcy i właścicielu pierwszej w Polsce farmy wiatrowej. To nieprawda. Don Kichot walczył z wiatrakami, a Romaniszyn walczy o nie. Inaczej niż w Europie.
W Europie siłownie wiatrowe, słoneczne i wodne przynoszą korzyści wymierne: w megawatach, złotówkach i w zdrowiu.
Wiatraki na wodach
Bezprecedensowy boom światowego rynku odnawialnych źródeł energii można porównać z karierą komputerów PC. Rynek przemysłu "wiatrowego" osiągnął wartość 3 mld dolarów w 1999 r. W roku 2020 należy spodziewać się wydatków rzędu 78 mld USD.
Unia Europejska zaplanowała w latach 2000-2003 inwestycje na kwotę 30 mld dolarów, zaś Europejskie Stowarzyszenie Energii Wiatrowej (EWEA), opierając się na danych dotyczących obecnego wzrostu energii elektrycznej wytwarzanej z energii wiatrowej w państwach członkowskich w latach 1995 - 2000, przewidziało, że do 2010 roku ilość w ten sposób wytworzonej energii będzie wynosić 60600 MW
Państwa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta