Wedle stawek procentowych, stosownie do przeznaczenia gruntu
Wedle stawek procentowych, stosownie do przeznaczenia gruntu
IZABELA LEWANDOWSKA
Prawo użytkowania wieczystego niewiele różni się od prawa własności. Nie ma też praktycznie różnic w cenie na rynku nieruchomości. Ale własność to zawsze własność.
Użytkownicy wieczyści odczuwają, że nie są właścicielami przy wnoszeniu opłaty rocznej, zwłaszcza gdy się ją podwyższa w drodze aktualizacji. Niestety, właściciel gruntu co do zasady ma do tego prawo, choć ograniczają go reguły zapisane w ustawie z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. nr 46, poz. 543 ze zm.).
Dotyczą one wszystkich nieruchomości oddanych w wieczyste użytkowanie, bez względu na to, kiedy nastąpiło i na jakiej podstawie (decyzja administracyjna, umowa sprzedaży zawarta z poprzednim użytkownikiem wieczystym, umowa darowizny, nabycie w drodze spadku, umowa notarialna o oddaniu zawarta z właścicielem, tj. najczęściej z gminą).
Regularnie do 31 marca
Przy nabyciu prawa użytkowania wieczystego bezpośrednio od właściciela, czyli najczęściej od gminy lub skarbu państwa, wnosi się tzw. pierwszą opłatę. Ustala się ją od ceny równej wartości gruntu (nieruchomości) określonej przez rzeczoznawcę majątkowego. Możliwe są bonifikaty. Pierwsza opłata wynosi od 15 do 25 proc. ceny gruntu.
Potem wieczysty...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta