Nowe władze stare problemy
KGHM Polska Miedź SA
Wysokie koszty, nieudane inwestycje, skandaliczne zarządzanie
Nowe władze, stare problemy
Ministerstwo Skarbu Państwa rozpoczęło wymianę władz KGHM Polska Miedź SA od zmian w radzie nadzorczej. Spółka, w której skarb państwa ma nadal 44,28 proc. akcji, nie jest w stanie rozwiązywać podstawowych problemów znajdując się pod nieustanną presją związków zawodowych.
Koszty produkcji miedzi w KGHM należą do najwyższych na świecie, co spowodowane jest przede wszystkim głębinową technologią pozyskiwania rudy. Na koszty wpływ mają też organizacja pracy i wysokość zatrudnienia oraz kurs dolara (większość swoich produktów Polska Miedź sprzedaje za granicą).
Od lat spółka zatrudnia za dużo pracowników. Szacunki sięgają kilku tysięcy osób. Od końca 1998 r. zatrudnienie zmniejszyło się o ok. 900 osób (do 18,5 tys. w grudniu 2001 r.), co przede wszystkim wynika z odejść tzw. naturalnych (np. emerytury, renty, zmiany miejsca pracy).
Zarządzanie spółką wymaga zmian, które mogą przynieść znaczące oszczędności. Przykładem jest sprawa połączenia zarządzania kopalniami i hutami, która na początku listopada została przez inwestorów przyjęta jako dobra wiadomość, zapowiadająca obniżkę kosztów. To posunięcie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta