Łososie powróciły do Renu
Łososie powróciły do Renu
(C) BAYER
Rozległe tereny przemysłowe, mało romantyczne zespoły budynków i stalowe kolumny sterczące w niebo... oto, jak my, laicy, postrzegamy fabryki przemysłu chemicznego.
Kłopotliwa branża
O koncepcji i osiągnięciach firmy Bayer w dziedzinie przemysłowej ochrony środowiska mówi prof. dr Herwig Hulpke, szef działu ochrony środowiska koncernu chemiczno-farmaceutycznego Bayer.
Przemysł chemiczny istnieje od niespełna 150 lat, jest więc dzieckiem postępu technicznego. W połowie XIX wieku, zaczęto na skalę przemysłową zagospodarowywać i eksploatować surowce naturalne. W tamtych czasach przedmiotem zainteresowania przedsiębiorcy była tak jak dzisiaj ekonomiczna prosperity, ale też nędza szerokich warstw społecznych. Budowano więc mieszkania zakładowe dla pracowników. Tworzenie infrastruktury nowoczesnego społeczeństwa industrialnego znajdowało się w powijakach, a liczba ludności i gęstość zaludnienia były znacznie mniejsze niż dzisiaj, toteż przyrody nie postrzegano jeszcze jako elementu zasługującego na ochronę czy też zagrożonego.
Nazwa Bayer to symbol chemii....
Firma "odrobiła lekcje" w dziedzinie przemysłowej ochrony środowiska i fakt...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta