Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kartki, kolejki i braki

13 grudnia 2001 | Raporty | HB
źródło: Nieznane

Gospodarka w stanie wojennym

Kartki, kolejki i braki

Przed świętami Bożego Narodzenia 1981 roku w sklepie mięsnym

(C) NIEDENTHAL/FORUM

HALINA BIŃCZAK

Gospodarczą codzienność okresu stanu wojennego można streścić w trzech słowach: kartki, kolejki i braki. W przemyśle to komisarze wojskowi, którzy z reguły przeszkadzali w prowadzeniu przedsiębiorstwa, niedostatek surowców i materiałów, zwłaszcza importowanych, a także częste wyłączenia prądu, bo energii też brakowało.

Stan wojenny spowodował, że nie doszły do skutku starania o członkostwo w Międzynarodowym Funduszu Walutowym, które dawały szanse na uporządkowanie kwestii długu zagranicznego, skłonił też państwa zachodnie do wprowadzenia sankcji gospodarczych wobec Polski. Wiązało się to z utratą możliwości kupowania na kredyt i przy braku walut zagranicznych oznaczało przerwanie dostaw wielu surowców i towarów.

"Za czym kolejka ta stoi?"

W 1982 roku na kartki były: mięso, masło, cukier, kasze, słodycze dla dzieci, proszek do prania, buty, obrączki ślubne, a nawet papierosy i wódka (z możliwością zamiany na kawę i szansą na większy przydział z okazji ślubu i chrzcin). Po to wszystko, a także po jajka, sery czy olej trzeba było stać w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2494

Spis treści
Zamów abonament