Wielka czystka
Wielka czystka
ŁUKASZ KAMIŃSKI ANDRZEJ KRAJEWSKI
Gdy 13 grudnia 1981 roku wprowadzono stan wojenny, jak zawsze w momentach kryzysów i przesileń systemu komunistycznego, rozpoczęto masową weryfikację kadr. Była to największa "czystka" w dziejach PRL. Poczynając od najwyższych stanowisk, objęła setki tysięcy ludzi, wielu z nich zwolniono z pracy. Tylko do 4 stycznia stanowiska utraciło pięciu wojewodów, 95 prezydentów i naczelników miast i gmin oraz 265 osób sprawujących kierownicze stanowiska w gospodarce.
Pierwsze decyzje kadrowe dotyczyły ogarniętego kryzysem aparatu partyjnego. Oceniano "postawę polityczną po Sierpniu i po 13 grudnia". Od wszystkich członków władz partyjnych, przynależących jednocześnie do "Solidarności" zażądano złożenia deklaracji o wystąpieniu ze związku i potępienia jego działań. W całym kraju odwołano z pełnionych funkcji partyjnych tysiące członków egzekutyw, plenów, komisji kontroli partyjnej komitetów różnych szczebli. Do końca grudnia 1981 roku odwołano także 312 pierwszych sekretarzy poszczególnych instancji, a nawet dwóch sekretarzy komitetów wojewódzkich (w Koszalinie i Tarnowie). Jako uzasadnienie przeważnie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta