Zabezpieczenia i ich rozliczenie
Instrumenty finansowe - część trzecia
- część pierwsza
- część druga Zabezpieczenia i ich rozliczenie
Dziś trzecia, ostatnia już część wyjaśnień dotyczących instrumentów finansowych w świetle nowych przepisów ustawy o rachunkowości (u.or.), które zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2002 r. Tym razem piszemy o procedurach zabezpieczających. Zakładamy, że rozwiązania zaproponowane w tym zakresie w rozporządzeniu wykonawczym do ustawy o rachunkowości będą zbieżne z MSR 39.
Przypomnijmy: zabezpieczenie to procedura polegająca na wyznaczaniu pozycji zabezpieczającej, której zmiany wartości godziwej kompensowałyby zmiany wartości godziwej pozycji zabezpieczanej lub wynikających z niej strumieni pieniężnych. Generalną zasadą jest, że instrumentami zabezpieczającymi mogą być tylko instrumenty pochodne. W zabezpieczeniach przed ryzykiem kursu walutowego instrumentami zabezpieczającymi mogą być jednak instrumenty finansowe nie będące instrumentami pochodnymi.
Tydzień temu podawaliśmy przykład polskiego producenta, który zawarł umowę w USD dotyczącą nabycia maszyny produkcyjnej od eksportera w USA. Maszyna ma zostać dostarczona za 6 miesięcy, więc żeby zabezpieczyć się przed ryzykiem kursu walutowego, polski producent może zawrzeć np. z bankiem umowę forward na zakup USD z terminem wykonania za 6 miesięcy
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta