Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rozmawiać z przedstawicielami właścicieli

18 grudnia 2001 | Publicystyka, Opinie | KD

Ustawa reprywatyzacyjna winna uwzględnić specyfikę problemu mienia pochodzących z Polski Żydów

Rozmawiać z przedstawicielami właścicieli

KRZYSZTOF DAREWICZ

Z WASZYNGTONU

Wetując poprzednią wersję ustawy reprywatyzacyjnej, która wykluczała roszczenia osób niemających obecnie polskiego obywatelstwa, prezydent Aleksander Kwaśniewski rozbudził nadzieje starających się o odzyskanie mienia.

Z pierwszych omówień nowego projektu ustawy reprywatyzacyjnej wynika, że "równość" polegać miałaby na przyznaniu byłym właścicielom, bez względu na ich obecne miejsce pobytu, symbolicznych rekompensat w bonach. Gdyby nie chcieli ich przyjąć, mieliby "równe" prawo dochodzenia swych roszczeń w sądach. Pozornie, powinno to wszystkich zadowalać. Praktycznie, to jakby postawić osobę sprawną fizycznie i osobę na wózku inwalidzkim przed wejściem do budynku z wysokimi schodami i powiedzieć im, że mają "równy" do tego budynku dostęp.

"Równe" traktowanie jako instrument dyskryminacji

Większość Żydów, którzy starają się o odzyskanie mienia, musiała po wojnie z Polski uciekać. Często, ocalałych cudem Żydów nie wpuszczano do ich mieszkań jako "porzuconych", zajętych już przez Polaków. Najpierw hitlerowskie, a potem powojenne...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2498

Spis treści

Listy

Zamów abonament