Odliczenie przysługuje, gdy wykonana w całości
Odliczenie przysługuje, gdy wykonana w całości
Jeśli umowa renty nie miała formy aktu notarialnego, dokonanie na jej podstawie jednej wypłaty nie upoważniało do ulgi podatkowej - orzekł wczoraj Naczelny Sąd Administracyjny w składzie siedmiu sędziów Izby Finansowej.
Z wyroku tego wynika, iż fiskus nie może kwestionować odliczeń, gdyby jedno świadczenie zostało wypłacone na podstawie umowy zawartej z zachowaniem tej formy, a także gdyby wypłacono już wszystkie świadczenia wynikające z umowy nie mającej tej formy.
W tej sprawie wątpliwość sprowadzała się do pytania: jeśli umowa renty została zawarta na czas określony bez zachowania formy aktu notarialnego i gdy na jej podstawie dokonano tylko jednej wypłaty, to czy wolno ją odliczyć od dochodu na podstawie art. 26 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (updf) w brzmieniu obowiązującym do końca 2000 r.
Wedle tego przepisu można było pomniejszyć dochód o kwoty "rent i innych trwałych ciężarów opartych na tytule prawnym, nie stanowiących kosztów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta