Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Po wizycie Putina: szanse i zagrożenia

19 stycznia 2002 | Publicystyka, Opinie | JN

W stosunkach z Rosją Polska musi przede wszystkim dbać o zapewnienie sobie niezależności

Po wizycie Putina: szanse i zagrożenia

JAN NOWAK-JEZIORAŃSKI

Wizyta Putina w Polsce odbyła się w dobrym klimacie. Prezydent Rosji wywarł pozytywne wrażenie na przedstawicielach wszystkich orientacji politycznych. Sam miał sposobność przekonać się, że dążenie do poprawy stosunków między obu sąsiadami ma za sobą poparcie społeczeństwa polskiego. W tej wymianie ciepłych słów nie wolno jednak zgubić problemu, który wymaga pilnego rozwiązania. Jest nim niebezpieczne uzależnienie polskiej gospodarki od wschodniego sąsiada.

Zapotrzebowanie importowe Polski na gaz ziemny pokrywane jest w 90 procentach przez Rosję. Zamknięcie kurka albo przerwanie dopływu gazu na skutek poważnej awarii, ataku terrorystycznego, klęski żywiołowej lub niepokojów społecznych sparaliżowałoby znaczną część naszej gospodarki. Byłaby to katastrofa o nieobliczalnych rozmiarach.

Potrzeba niezależności

Musimy także liczyć się z tym, że obecna zbliżona do monopolu pozycja Rosji może stać się w przyszłości instrumentem nacisku politycznego i gospodarczego. Przewaga strony rosyjskiej nad polską pozwala jej dyktować warunki, podnosić koszty i obniżać ceny za usługi oddawane przez polskich...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2523

Spis treści

Wojna z terroryzmem

Zamów abonament