Jak zamienić sukces w porażkę
Jak zamienić sukces w porażkę
RYS. ANDRZEJ KRAUZE
BARTOSZ JAŁOWIECKI
Straty poniesione przez byłych polskich pracowników niewolniczych i przymusowych III Rzeszy wskutek niewłaściwej wymiany marek na złotówki budziły emocje przez długi czas. 31 stycznia ruszyły wypłaty wyrównań zaniżonych rekompensat. Teraz już w spokojniejszej atmosferze można przedstawić te wydarzenia. Od początku brałem udział w negocjacjach, byłem stroną w toczonych sporach, i siłą rzeczy nie mogę być obiektywny. Chcę jednak opisać historię o tym, jak szybko sukces można przekształcić w klęskę.
Dyplomatyczny sukces
"Rezultat ciągnących się od kilkunastu miesięcy rokowań jest naszym dużym sukcesem, mniej może spektakularnym niż przystąpienie Polski do NATO, jednak pod wieloma względami równie istotnym" - tak dwa lata temu o wyniku negocjacji pisał dziennik "Życie". "Na arenie międzynarodowej okazało się, że Polacy mogą być partnerami dla Niemców i liderami w regionie, a nawet współpracować wspólnie z Rosjanami" - takie zdanie pojawiło się wówczas na łamach tygodnika "Polityka". Przebieg negocjacji i ich wynik uznany został wtedy za duże osiągnięcie.
Ci,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta