Zwrotny problem; Certyfikat może być później
- Zwrotny problem - czy powtórne używanie opakowań jest recyklingiem
- LICENCJE DLA PRZEWOŹNIKÓW: Certyfikat może być później Czy powtórne używanie opakowań jest recyklingiem
Zwrotny problem
Stosowanie ustawy o opłacie produktowej nadal przysparza przedsiębiorcom kłopotów. Wiele wątpliwości mają ci, którzy wprowadzają na rynek towary w opakowaniach wielokrotnego użytku. - Kto ma stwierdzić, że stosowane przez nas opakowania są zwrotne? - pytają. - Czy stosowanie jednego opakowania kilkakrotnie jest recyklingiem? To zwalniałoby od opłaty produktowej.
- Przedsiębiorca sam najlepiej wie, które opakowania są zwrotne - twierdzi Marek Sobiecki, dyrektor Departamentu Polityki Ekologicznej w Ministerstwie Środowiska. - Ważne jest to, czy opakowania do niego wracają i czy mogą być powtórnie wykorzystane, ponieważ ustawa o opłacie produktowej i opłacie depozytowej wyraźnie mówi, że opakowanie lub produkt uważa się za wprowadzone do obrotu tylko raz (art. 3 ust. 7). Czyli np. powtórnie napełniana butelka nie jest uznawana za nowe opakowanie i nie trzeba od niej płacić opłaty produktowej.
- Zgodnie z europejską normą EN 13429/2000 do dyrektywy o opakowaniach, opakowanie wielokrotnego użytku powinno spełniać konkretne kryteria - mówi Hanna Żakowska, kierownik zespołu ds.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta