CLiF upadł, wierzyciele zostali
Co czeka przedsiębiorców, którzy wzięli w leasing środki trwałe
CLiF upadł, wierzyciele zostali
Upadłość Centrum Leasingu i Finansów CLiF SA postawiła klientów tej firmy w sytuacji nie do pozazdroszczenia. Świadczą o tym pytania kierowane do redakcji DOBREJ FIRMY. Próbujemy choć częściowo na nie odpowiedzieć.
Najczęściej pojawiające się problemy dotyczą zabezpieczeń bankowych na środkach wziętych w leasing i realizacji porozumień między CLiF i jego klientami, mówiących o tym, że po zakończeniu umów będą mogli nabyć te środki za stosunkowo niewielką cenę.
Sprawę zabezpieczeń najlepiej chyba opisuje przypadek jednego z czytelników. Na początku 1998 r. firma M wyleasingowała od CLiF ciągnik. Jeszcze w tym samym roku, w październiku, CLiF zawarł z bankiem umowę przewłaszczenia, na mocy której od listopada 1998 r. bank wstąpił w prawa właściciela ciągnika. CLiF przeniósł więc na bank (w trybie art. 509 kodeksu cywilnego) wierzytelność przysługującą mu z tytułu leasingu ciągnika. Teoretycznie więc raty leasingowe powinny były wpływać na konto banku. Jednak firma M nic o przewłaszczeniu nie wiedziała. Nadal więc wpłacała raty na konto CLiF. Dopiero po dwóch latach od cesji wierzytelności, w listopadzie 2001 r., CLiF zawiadomił ją o przelewie wierzytelności. Dopiero więc tego dnia firma M dowiedziała...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta