Zagraniczny przedsiębiorca w Polsce; Praca dla cudzoziemca
- Zagraniczny przedsiębiorca w Polsce - zasady i ulgi - jak dla wszystkich:
- Praca dla cudzoziemca - potrzebne zezwolenie
Zasady i ulgi - jak dla wszystkich
Zagraniczny przedsiębiorca w Polsce
Pan W. prowadzi we Francji firmę remontowo-budowlaną. Zastanawia się nad utworzeniem podobnej w Polsce. Pyta, jakich formalności musi dopełnić, żeby ją zarejestrować. Chciałby również wiedzieć, czy i na jakie ulgi podatkowe może liczyć.
Traktujemy pana W. jak obywatela Francji. Zakładamy, że jako Francuz otrzymał zezwolenie na osiedlenie się w Polsce. Jeśli tak, to zgodnie z art. 6 ust. 2 prawa działalności gospodarczej (Dz. U. z 1999 r. nr 101, poz. 1178 ze zm.) może on podejmować i wykonywać u nas działalność gospodarczą na takich samych zasadach jak przedsiębiorcy polscy.
Nie wiemy, w jakiej formie prawnej pan W. chciałby działać, więc omawiamy najprostszą, czyli wpis do ewidencji działalności gospodarczej (organem ewidencyjnym, zgodnie z art. 88b prawa działalności gospodarczej, jest wójt, burmistrz lub prezydent miasta). Zaletą tej formy jest to, że nie wymaga kapitału założycielskiego (inaczej jest np. w wypadku spółki z o. o., najczęściej stosowanej formy prowadzenia działalności gospodarczej przez cudzoziemców, do zawiązania której potrzebny jest kapitał zakładowy równy co najmniej
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta