Ponad granicami
Ponad granicami
Międzynarodowy przepływ osób, kapitałów i usług to świetna rzecz, ale pozwala unikać podatków. Państwa muszą więc sobie pomagać, aby do tego nie dochodziło.
Ustawa z 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 1991 r. nr 36, poz. 161 z późn. zm.; tekst jedn. "Rz" z 29 listopada 2001 r.) przewiduje udzielanie pomocy obcemu państwu przy dochodzeniu należności pieniężnych powstałych na jego terytorium oraz korzystanie z pomocy obcego państwa przy dochodzeniu takich należności powstałych w Polsce.
Zgodnie z art. 66b taki obowiązek istnieje, jeżeli ratyfikowana umowa międzynarodowa, której Polska jest stroną, lub prawo obcego państwa zobowiązuje do udzielenia podobnej pomocy Polsce. Może ona polegać na: przekazaniu informacji; powiadomieniu zainteresowanej osoby o piśmie lub dotyczącym jej orzeczeniu; prowadzeniu egzekucji lub dokonaniu zabezpieczenia.
Umową, która tutaj wchodzi w grę, jest konwencja o wzajemnej pomocy administracyjnej w sprawach podatkowych sporządzona w Strasburgu 25 stycznia 1988 r. Jej sygnatariuszami są państwa członkowskie Rady Europy oraz Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju.
W preambule sygnatariusze konwencji podkreślają m.in., że:
- rozwój międzynarodowego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta