Antymateria w pułapce
Antymateria w pułapce
ŁUKASZ KANIEWSKI
Profesor REINHARD KULESSA, Zakład Fizyki Jądrowej Uniwersytetu Jagiellońskiego:
Zawsze, kiedy w badanym zjawisku fizycznym mamy do czynienia z uwalnianiem energii, pojawia się pytanie o możliwość praktycznego spożytkowania jej. Często jest to bardzo trudne. Na przykład wykorzystanie zjawiska fuzji termojądrowej natrafia na olbrzymie problemy.
Podobnie jest z antymaterią: wykorzystanie antywodoru jako źródła energii teoretycznie jest możliwe. W przyszłości. Jednak na razie ważniejsze są poznawcze konsekwencje osiągniecia naukowców z CERN. Antymateria to jeden z problemów fundamentalnych. Spodziewam się, że w najbliższym czasie antywodór poddany zostanie wnikliwym badaniom, które sprawdzą, czy jego właściwości są analogiczne do właściwości wodoru.
MICHAł BLUJ, Zakład Fizyki Wysokich Energii Instytutu Problemów Jądrowych, Świerk:
- Istnienie antymaterii zostało przewidziane w końcu lat 20. XX wieku, dostrzeżone w latach 30., w połowie lat 90. została wyprodukowana w CERN pod Genewą, lecz antymateria powstaje i zanika od początku wszechświata. Mogą istnieć antyatomy złożone z ujemnego antyprotonu i dodatniego antyelektronu. Nie są one trwałe,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta