Tańsze dużym kosztem
Tańsze dużym kosztem
RYS. ROCH FOROWICZ
KATARZYNA PUTERKO IGOR PUTERKO
Nasze prawo nie zawsze jest przyjazne dla nowych produktów inżynierii finansowej.
Za podstawowy cel funkcjonowania przedsiębiorstwa uznaje się często rozwój i zwiększenie wartości rynkowej spółki lub przynajmniej utrzymanie dotychczasowej pozycji. Dziś tylko ekspansywne, dynamicznie rozwijające się firmy mają szansę konkurować z innymi i osiągnąć ten cel. Z tego powodu wzrasta zapotrzebowanie na kapitał inwestycyjny. Rozwój gospodarczy, przemiany rynku kapitałowego oraz rosnąca świadomość inwestycyjna polskich inwestorów sprzyjają pojawianiu się zupełnie nowych form pozyskiwania kapitału, takich jak sekurytyzacja. Niestety, polskie prawo często przeszkadza rozpowszechniać się tego typu transakcjom.
Co to jest
Sekurytyzacja to pozabilansowa metoda pozyskiwania kapitału na cele inwestycyjne i obrotowe. Polega na przekształceniu wyodrębnionych aktywów w papiery wartościowe, które mogą stać się przedmiotem obrotu. Podmiot poszukujący źródeł finansowania (aranżer, inicjator) sprzedaje wyselekcjonowaną grupę swoich aktywów spółce specjalnego przeznaczenia SPV (Special Purpose Vehicle), powołanej do celów programu sekurytyzacji. Następnie SPV emituje papiery...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta