Zakrapiane połowinki: szkoła wyrzuca, sąd przywraca
Zakrapiane połowinki: szkoła wyrzuca, sąd przywraca
MAŁGORZATA SZELEWICKA, RZECZNIK PRASOWY MINISTERSTWA EDUKACJI NARODOWEJ I SPORTU
Rejestr kar i nagród stosowanych wobec ucznia znajduje się w statutach szkół. Nie ma statystyk dotyczących kar i nagród. Ucznia można skreślić tylko w szczególnych okolicznościach, np. gdy nie realizuje obowiązku nauki i z racji wieku nie podlega obowiązkowi szkolnemu. Konstytucja oraz ustawa o systemie oświaty przewidują obligatoryjną naukę do 18 roku życia. Wycieczki szkolne, imprezy turystyczne i rekreacyjne organizowane poza miejscem zamieszkania są częstą praktyką szkolną. Warunki zapewnienia na nich bezpieczeństwa i opieki regulują liczne akty prawne.
Usunięcie z liceum ucznia, który na szkolnym balu był pod wpływem alkoholu, unieważnił Naczelny Sąd Administracyjny. Wolno go było jedynie przenieść do innej szkoły, ponieważ nauka do 18 roku życia jest obowiązkowa.
Skreślony uczeń może więc w każdej chwili wrócić; dyrektor nie wie, jak to wpłynie na sytuację wychowawczą w liczącym 700...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta