Co się polepszy...
Co się polepszy...
MIECZYSŁAW NOGAJ
Chyba nie chodziło o to, by uprzywilejowanie polegało na utrudnianiu.
Można uzyskać zwolnienia celne na przywożone towary, jeśli pozwala na to bezpośrednio kodeks celny, a niekiedy po spełnieniu dodatkowo wymagań sprecyzowanych w przepisach wykonawczych do tego kodeksu. To są tzw. operacje uprzywilejowane.
Po zmianach części przepisów kodeksu celnego dotyczących tych operacji pojawiło się ostatnio pytanie: czy równocześnie z ułatwieniami nie wprowadzono warunku uzyskiwania pozwoleń w razie korzystania z tych ulg, a więc dodatkowego utrudnienia?
Art. 190 kodeksu celnego, w wersji obowiązującej do końca 2001 r., podawał katalog sytuacji, w których towary nim objęte były zwolnione z cła. Korzystając z tych ulg, należało też zastosować się do zasad ustalonych w przepisach wykonawczych.
Wskutek nowelizacji kodeksu celnego z 22 grudnia 2000 r. (Dz. U. nr 12, poz. 92) ten katalog zasadniczo zmienił się od 1 stycznia 2002 r (art. 190 1 -190 48 ). Nowelizacja miała dostosować operacje uprzywilejowane z polskich przepisów celnych do postanowień rozporządzenia Rady Unii Europejskiej nr 918/83 (ustala obowiązujący w Unii system zwolnień celnych).
Jednocześnie na podstawie art. 190 43 kodeksu celnego Rada...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta