Rola recenzenta już nie wystarcza
Rola recenzenta już nie wystarcza
JERZY ŻURALSKI
Podczas zebrań przedstawicieli zgromadzeń ogólnych sędziów powszechnych, które odbędą się 18 i 19 marca, podsumuje się działalność Krajowej Rady Sądownictwa w minionych czterech latach, wybierze jej członków na następną kadencję, a także sformułuje nowe zadania.
Ta kadencja KRS przypada na szczególny okres w dziejach RP, bo w nim rozstrzygać się będzie uczestnictwa Polski w Unii Europejskiej. Wymaga to wielu działań i decyzji zmierzających do zreformowania życia publicznego, w tym polskiego sądownictwa, którego słabości i niedostatki są powszechnie znane.
Tak więc członkowie KRS, wypełniając cele określone w konstytucji i ustawowe obowiązki, powinni nie tylko kontynuować działania poprzedników, ale również podejmować nowe, by sprostać aktualnym i przyszłym wyzwaniom.
Do najważniejszych zaliczam przejście KRS od roli recenzenta i krytyka projektów reformy sądownictwa powszechnego do roli twórcy kompleksowej koncepcji tej reformy. Powinni opracować ją sami sędziowie, którzy dokładnie znają wady obecnego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta