Ten zły Iran
Ten zły Iran
W oskarżonym o wspieranie międzynarodowego terroryzmu Iranie reformatorzy - wraz z popierającym ich społeczeństwem - walczą o reformy i demokrację. Ich przeciwnikami są, sprzeciwiający się wszelkim zmianom, konserwatywni mułłowie.
Prezydent USA George W. Bush w orędziu wygłoszonym pod koniec stycznia w Kongresie amerykańskim uznał Iran - wraz z Koreą Północną i Irakiem - za jedno z państw "osi zła". Teheran został oskarżony o prowadzenie prac nad bronią masowej zagłady i "eksport terroryzmu", a także o udzielanie schronienia, uciekającym przed obławą amerykańską Talibom i członkom al-Qaidy, oraz o próby destabilizacji nowego rządu w Afganistanie.
Islamska demokracja
USA od 22 lat nie utrzymują z Iranem stosunków dyplomatycznych. Ich zerwanie nastąpiło w 1980 roku po zajęciu przez muzułmańskich fundamentalistów ambasady amerykańskiej w Teheranie. Rok wcześniej Irańczycy przeprowadzili rewolucję islamską, usuwając wspierany przez Waszyngton reżim szacha Rezy Pahlawiego. Dawną monarchię zastąpiono Islamską Republiką Iranu - państwem teokratycznym, rządzonym przez mułłów, które miało być wzorem sprawiedliwości i równości...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta