Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ten zły Iran

19 marca 2002 | Wojna z terroryzmem | KP

Wprawdzie Ameryka ostatnio powstrzymywała się od nieprzyjaznych gestów wobec Teheranu, ale po orędziu Busha duchowni znowu mogą nazwać ją wrogiem

Ten zły Iran

W oskarżonym o wspieranie międzynarodowego terroryzmu Iranie reformatorzy - wraz z popierającym ich społeczeństwem - walczą o reformy i demokrację. Ich przeciwnikami są, sprzeciwiający się wszelkim zmianom, konserwatywni mułłowie.

Prezydent USA George W. Bush w orędziu wygłoszonym pod koniec stycznia w Kongresie amerykańskim uznał Iran - wraz z Koreą Północną i Irakiem - za jedno z państw "osi zła". Teheran został oskarżony o prowadzenie prac nad bronią masowej zagłady i "eksport terroryzmu", a także o udzielanie schronienia, uciekającym przed obławą amerykańską Talibom i członkom al-Qaidy, oraz o próby destabilizacji nowego rządu w Afganistanie.

Islamska demokracja

USA od 22 lat nie utrzymują z Iranem stosunków dyplomatycznych. Ich zerwanie nastąpiło w 1980 roku po zajęciu przez muzułmańskich fundamentalistów ambasady amerykańskiej w Teheranie. Rok wcześniej Irańczycy przeprowadzili rewolucję islamską, usuwając wspierany przez Waszyngton reżim szacha Rezy Pahlawiego. Dawną monarchię zastąpiono Islamską Republiką Iranu - państwem teokratycznym, rządzonym przez mułłów, które miało być wzorem sprawiedliwości i równości...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2573

Spis treści

Listy

Wojna z terroryzmem

Zamów abonament