Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sposób na wspólną pamięć?

19 marca 2002 | Publicystyka, Opinie | PM

Takie inicjatywy jak centrum wypędzonych we Wrocławiu są dla Polski szansą

Sposób na wspólną pamięć?

PIOTR MADAJCZYK

Dyskusja o centrum wypędzonych, od kilku tygodni trwająca w "Rzeczpospolitej", jest ciekawa, a nawet ciekawsza, niż można by sądzić na pierwszy rzut oka. Ciekawsza, bo dotyczy nie tylko przezwyciężania burzliwych polsko-niemieckich dziejów najnowszych, ale i problemu zmian pamięci historycznej w epoce szybko postępującej globalizacji. Wydaje się bowiem autorowi tych słów, że ze względu na obydwa wymienione aspekty Polska powinna być takimi propozycjami, jak sformułowana przez Marcusa Meckela inicjatywa budowy centrum wypędzonych we Wrocławiu, żywotnie zainteresowana.

Spójrzmy najpierw na płaszczyznę pierwszą, w której historia łączy się z polityką. Inicjatywa Meckela nie jest z punktu widzenia niemieckiej polityki wewnętrznej całkiem bezinteresowna. Można ją określić jako próbę zabezpieczenia nowej stolicy Niemiec przed zlokalizowaniem w niej instytucji, której oddziaływanie trudno jest przewidzieć. Związki wypędzonych w RFN przeszły długą drogę od swego powstania i nie chodzi tutaj o powracanie do znanych sprzed 1989 roku demonizujących je haseł; wystarczy zresztą przypomnieć...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2573

Spis treści

Listy

Wojna z terroryzmem

Zamów abonament