Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Metka polska, wykonanie zagraniczne

19 marca 2002 | Ekonomia | AB
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

Firmy

Zlecają produkcję obcym przedsiębiorstwom, bo jest taniej i szanuje się kontrahenta

Metka polska, wykonanie zagraniczne

Wiele polskich firm, zamiast otwierać fabryki w kraju, zleca produkcję za granicą. W Chinach czy w Indiach jest taniej, a poza tym, jak podkreślają producenci, decydują przyjazne przepisy i dbałość o kontrahenta. Nie ma problemów z pracownikami, łatwiej też utrzymać standardy jakości - decydujące, gdy buduje się własną, konkurencyjną markę.

Na metkach tanich podkoszulków czy dresów sprzedawanych w sieciach handlowych coraz częściej można znaleźć napis "wyprodukowano w Chinach dla.... ". Na droższych rzeczach napisu o miejscu produkcji zwykle już nie ma albo jest lepiej ukryty.

W przeciwieństwie do dawnych państwowych przedsiębiorstw, nowe prywatne firmy biorąc przykład z zachodniej konkurencji inwestują w budowę własnej marki i sprawnej sieci dystrybucji. I tak jak konkurenci, szukają sposobów na tańszą produkcję.

Z Milanówka do Chin

- Zachodnia Europa przenosi się z produkcją do Azji, a w drobnej galanterii skórzanej firmy z całego świata zlecają produkcję w Azji - mówi Jędrzej Wittchen, prezes i właściciel firmy Wittchen, która w Polsce i za granicą sprzedaje pod własną marką luksusowe torby, portfele, rękawiczki i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2573

Spis treści

Listy

Wojna z terroryzmem

Zamów abonament