Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co się kryje za symetryczną strukturą

19 marca 2002 | Nauka i Technika | GW

Model standardowy w fizyce jest znakomitym narzędziem porządkującym naszą wiedzę, ale słabo daje sobie radę z pytaniem "dlaczego"

Co się kryje za symetryczną strukturą

GRZEGORZ WROCHNA

Polscy fizycy biorą udział w budowie gigantycznego akceleratora w Europejskim Laboratorium Fizyki Cząstek CERN pod Genewą. Podziemny tunel o obwodzie 27 km posłuży do rozpędzania i zderzania cząsteczek. Prowadzone w CERN eksperymenty mają przynieść odpowiedź na pytanie o spójność tzw. modelu standardowego oraz pozwolą zobaczyć i przeanalizować zjawiska dotąd jedynie przewidywane przez teoretyków.

W eksperymentach przy akceleratorze LHC (ang. Large Hadron Collider) biorą udział kilkunastoosobowe grupy fizyków z Akademii Górniczo-Hutniczej, Instytutu Fizyki Jądrowej w Krakowie oraz Instytutu Problemów Jądrowych w Świerku, Instytutu Fizyki Doświadczalnej Uniwersytetu Warszawskiego i Instytutu Fizyki i Instytutu Systemów Elektronicznych Politechniki Warszawskiej. Grupy te odpowiedzialne są za zaprojektowanie, budowę i oprogramowanie istotnych części detektorów. Polski wkład w eksperymenty LHC był tematem sympozjum, które odbyło się 15 - 16 stycznia na Wydziale Fizyki UW. Większość projektów jest obecnie w fazie testowania prototypów.

Dyskusję na sympozjum zdominował jednak temat łączy internetowych. Olbrzymie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2573

Spis treści

Listy

Wojna z terroryzmem

Zamów abonament