Kłopotliwe wyposażenie; Z VAT też może być problem
- Sprzedaż majątku po likwidacji firmy: Kłopotliwe wyposażenie
- Lepiej wyprzedać wcześniej: Z VAT też może być problem Sprzedaż majątku po likwidacji firmy
Kłopotliwe wyposażenie
W małych firmach składnikami majątku wykorzystywanymi w działalności gospodarczej są najczęściej środki trwałe i wyposażenie. Bywa, że wartość wyposażenia przekracza wartość środków trwałych.
W przypadku likwidacji działalności, wyposażenie należy uwzględnić w tzw. remanencie likwidacyjnym, od którego ustala się dochód zgodnie z art. 24 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (updf). Od tak ustalonego dochodu należy zapłacić zryczałtowany podatek w wysokości 10 proc. Środków trwałych w remanencie nie ujmuje się. Z punktu widzenia byłego przedsiębiorcy jest on teraz posiadaczem rzeczy, które poprzednio - jako środki trwałe i wyposażenie - wykorzystywał w prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej.
Czy przychód uzyskany z ich sprzedaży po likwidacji działalności gospodarczej będzie przychodem z działalności gospodarczej czy przychodem z odpłatnego zbycia innych rzeczy? A może przychód w sensie podatkowym nie powstanie w ogóle? Ustawa nie zawiera wyczerpujących odpowiedzi na przedstawione pytania.
Odpłatne zbycie nie wchodzi w rachubę
Odpłatne zbycie innych rzeczy
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta