Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Codzienna dawka niezbędnej do życia trucizny

19 marca 2002 | Kultura | KM

Polska edycja "Zapisków psychopaty" Wieniedikta Jerofiejewa - Walory jego pisarstwa są samoistne i nie zależą od sytuacji okołoliterackiej

Codzienna dawka niezbędnej do życia trucizny

KRZYSZTOF MASŁOŃ

"Zapiski psychopaty" Wieniedikta Jerofiejewa przez długi czas uważano za zaginione. Dwa lata temu ten budowany na kształt dziennika, młodzieńczy utwór autora sławnej powieści "Moskwa - Pietuszki" ukazał się nakładem rosyjskiej oficyny Vagrius. Obecnie dociera do polskich czytelników, przełożony przez Irenę Lewandowską, w edycji Wydawnictwa Literackiego.

Do "Moskwa - Pietuszki", powieści nazwanej przez autora zgodnie z tradycją gogolowską "poematem", nim stała się klasycznym dziełem (czy nawet arcydziełem) literatury rosyjskiej, przylgnęła etykieta utworu kultowego. Rozpowszechniano ją w samizdacie, przemycano z zagranicy, poszczególne egzemplarze "zaczytywano" i przepisywano, wzorem średniowiecznych skrybów. W Polsce poznaliśmy ją w połowie lat 70., w przekładzie Niny Karsov i Szymona Szechtera. O ile jednak u nas potęgował się z roku na rok kult książki, o tyle w Związku Radzieckim równolegle rósł mit jej twórcy.

Cykl pijaństwa i kaca

Jak było z "Zapiskami psychopaty" - dokładnie nie wiadomo....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2573

Spis treści

Listy

Wojna z terroryzmem

Zamów abonament