Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Trucizny na śmietnikach

20 marca 2002 | Raporty | AW
źródło: Nieznane

Przeciętny Polak, nawet gdyby chciał, ma nikłe możliwości, by nie szkodzić środowisku

Trucizny na śmietnikach

W złomie komputerowym ponad 85 proc. to materiały nadające się do powtórnego przerobu i wykorzystania

ALEKSANDRA WÓJTOWICZ

Zużyte baterie i świetlówki, resztki farb i rozpuszczalników, przeterminowane lekarstwa - dzisiaj odpady tego typu trafiają na wysypiska wraz z innymi śmieciami. To trucizny! Zużyte tonery z drukarek laserowych zawierają cyjanek potasu. Jednak przeciętny Kowalski, nawet gdyby chciał, ma nikłe możliwości, by nie szkodzić środowisku.

UE zapowiada, że w kwietniu 2002 r. wchodzi w życie dyrektywa o pojazdach wycofanych z eksploatacji, na ukończeniu zaś są prace nad dyrektywą o sprzęcie elektrycznym i elektronicznym. Jednocześnie wchodzi w życie nowa dyrektywa o spalaniu odpadów, a w przygotowaniu jest m. in. dyrektywa o kompostowaniu odpadów.

Podczas targów ekologicznych w Katowicach zapytałam jedną z firm, Ile wywiozła starych lodówek. - Siedem przez dwa lata - padła odpowiedź. - Na Śląsku mamy nieczynną kopalnię, tam trafiają z całej południowej Polski odpady zaliczane do grupy niebezpiecznych - powiedziała przedstawicielka Głównego Instytutu Górnictwa (GIG prowadzi recykling starych lodówek).

Cóż zaszkodzić...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2574

Spis treści
Zamów abonament