Rzeczpospolita Czytelników; 20.03.2002
- Wypowiedzenie umowy najmu
- Alimenty dla dorosłej córki
- Dom na nieformalnie kupionej działce
Wypowiedzenie umowy najmu
Jestem właścicielem domu zajętego przez lokatorów. Chciałbym, aby do jednego z mieszkań wprowadził się mój syn. Nie wiem jednak, czy mogę wypowiedzieć najem, ponieważ wszyscy regularnie płacą czynsz. Najemca interesującego syna mieszkania twierdzi ponadto, że umowę zawierał z poprzednim właścicielem i tylko on może ją rozwiązać, a ja muszę w tej sprawie iść do sądu. Czy to prawda?
Mec. Wiktor E. Łyszczak:
To, co twierdzi lokator czytelnika, nie jest prawdą. Właścicielem domu jest czytelnik i to on ma prawo decydować, czy chce wypowiedzieć umowę. Wstąpił bowiem w stosunek najmu za swojego poprzednika, tzn. najemca pozostał ten sam, a zmieniła się tylko osoba wynajmującego.
Czytelnik, jeżeli chce, żeby w jednym z należących do niego lokali zamieszkał syn, może wypowiedzieć umowę najemcy na podstawie art. 11 ust. 5 i 7 ustawy o ochronie praw lokatorów. Wypowiedzenie musi być co najmniej trzyletnie. Nie ma przy tym znaczenia, czy lokator płaci regularnie komorne czy nie. Gdyby lokator miał tytuł do innego mieszkania lub czytelnik dostarczył mu inny lokal, to umowę może wypowiedzieć z półrocznym wyprzedzeniem.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta