Integrowanie niepełnosprawnych
Integrowanie niepełnosprawnych
RYS. JANUSZ MAYK-MAJEWSKI
JĘDRZEJ BIELECKI, ANDRZEJ STANKIEWICZ
Niskopodłogowe autobusy, podjazdy dla wózków i rozwój technologii, które mogą pomóc niepełnosprawnym - takie zalecenia wydała Bruksela krajom członkowskim Unii Europejskiej. Cel jest oczywisty - niepełnosprawni nie powinni wegetować, lecz samodzielnie żyć.
W krajach Unii Europejskiej mieszka blisko 40 mln osób niepełnosprawnych; inwalidą jest co dziesiąty obywatel UE. Jeszcze parę lat temu państwa "15" przeznaczały dla nich wielomiliardowe dotacje, byle "nie wtrącali się" do życia pozostałej części społeczeństwa. Teraz filozofia się zmieniła - Komisja Europejska chce, aby żyli jak wszyscy.
Unia przyjęła kilka dokumentów dotyczących niepełnosprawnych, jednak przełom nastąpił w 1997 roku. W uchwalonym w Amsterdamie nowym traktacie o UE przywódcy "15" pierwszy raz przyznali, że osoby niepełnosprawne są dyskryminowane.
Jaka była wówczas sytuacja? Budynki publiczne, sklepy czy kina często nie miały...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta