Menedżer za sterami
Menedżer za sterami
Przykładowe gry biznesowe
MICHAŁ A. ZIELIŃSKI
Nie tylko piloci myśliwców zamykają się w kabinach symulatorów. Decyzyjne gry biznesowe pozwalają także menedżerom szkolić się w warunkach bardzo zbliżonych do rzeczywistości. Mają do czynienia z żywym przeciwnikiem, dużymi emocjami oraz solidną porcją wiedzy.
Kilkanaście osób podzielonych na kilkuosobowe zespoły pochyla się nad planszami, ewentualnie obserwuje ekrany komputerów. Analizują wyniki poprzedniej rundy i podejmują kolejne decyzje dotyczące wirtualnych firm: poziom produkcji, nakłady inwestycyjne, wydatki reklamowe itd. Tak wygląda zazwyczaj symulacja biznesowa, rodzaj szkoleń, które powoli zdobywają u nas popularność.
Decyzja i jej wpływ
Istotą gier decyzyjnych jest możliwość wpływania grających nie tylko na prowadzoną firmę. Ich działania odbijają się na wspólnym systemie, w którym poruszają się zespoły. Gry symulacyjne pozwalają na całościowe podejście do wszystkich sfer funkcjonalnych firmy. Jedne jednak są przeznaczone dla menedżerów wyższego i średniego szczebla, codziennie zaangażowanych w proces decyzyjny, inne to gry ilustrujące. Te drugie są przeznaczone dla niższej kadry, by pokazać działanie firmy, jej ekonomikę, spojrzenie na nią "z lotu ptaka". Decyzje mają...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta