Zachęta dla Polaków
Zachęta dla Polaków
JAN NOWAK-JEZIORAŃSKI
Co trzeci Polak żyje poza granicami kraju. Tak licznej diaspory nie ma żadne inne państwo. Przy odpowiedniej polityce może ona być, i już była, jednym z najcenniejszych instrumentów polskich wpływów w skali światowej. W żywotnym interesie Polski leży zatem wzmocnienie więzi między skupiskami na obczyźnie i krajem. Można to zrobić na dwa sposoby. Po pierwsze, państwo polskie, nie uznając formalnie podwójnego obywatelstwa, będzie tolerować ten status. Po drugie, może zostać na nowo opracowana Karta Polaka.
W czasie ubiegłej kadencji sejmowej sprawa podwójnego obywatelstwa dla polskiej diaspory wywołała niepotrzebny konflikt między Polonią a krajem. Chodziło nie tylko o następstwa ustawy dla Polaków na obczyźnie, w zależności od tego, gdzie żyją, ale także o to, że komisja sejmowa w ogóle nie zasięgała opinii i nie wysłuchała działaczy polskich w ich krajach osiedlenia i nie zapoznała się z ustawodawstwem tych krajów i możliwymi następstwami tej ustawy dla Polaków rozproszonych po świecie. Według projektu ustawy Polak stawał się obywatelem Polski automatycznie, jeśli jedno z rodziców było polskiego pochodzenia. Natomiast zrzeczenie się obywatelstwa wymagało zgody prezydenta RP. Obywatelstwo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta