Pożyczaj, ale rozważnie
- Zanim pójdziesz po kredyt
- Komentarz tygodnia: Małgorzata Rothert, powiatowy rzecznik konsumentów w Warszawie Pożyczaj, ale rozważnie
KRYSTYNA MILEWSKA
Większości rodzin w Polsce nie stać w obecnych warunkach na kupno mieszkania tylko z własnych środków. Muszą więc sięgać po kredyt bankowy albo korzystać z innych form finansowania. Choć oferty kredytowe stają się z roku na rok bardziej przyjazne dla klienta, to nie znaczy, że można korzystać z nich bezkrytycznie.
Już ponad dwadzieścia banków oferuje kredyty mieszkaniowe. Inflacja spada więc i one tanieją. Oprocentowanie zmienne w złotych waha się obecnie od 13 do 16 proc. w skali roku, w zależności od czasu kredytowania, udziału własnego, zabezpieczeń itp. O połowę tańsze są kredyty denominowane w walutach obcych.
Podstawą ceny kredytu są najczęściej wskaźniki: LIBOR (dolar, frank szwajcarski, jen), EURIBOR (euro) i WIBOR (złoty). Określają one oprocentowanie tych walut na rynkach międzybankowych. Do tych procentowych wskaźników bank dolicza marżę w wysokości 2-7 punktów.
W walutach obcych
Wysokość takiego kredytu i rat do spłaty określa się w walucie obcej, ale wypłaca i spłaca w złotych. Kredyty walutowe najczęściej
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta