Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Osiągnięcia i spory

15 kwietnia 2002 | Prawo | LG

Rozważania pierwszego prezesa Sądu Najwyższego

Osiągnięcia i spory

LECH GARDOCKI

Z imponującego dorobku Trybunału Konstytucyjnego ze zrozumiałych względów dla mnie najbardziej interesujące są rozstrzygnięcia, które dotyczą pośrednio lub bezpośrednio prawa sądowego. One bowiem wywierają największy wpływ na funkcjonowanie sądów, w tym również Sądu Najwyższego.

Nie ulega wątpliwości, że spośród ubiegłorocznych orzeczeń największe znaczenie dla stosowania prawa sądowego będzie mieć wyrok z 4 grudnia, kształtujący odmiennie niż dotychczas zasady odpowiedzialności władzy publicznej za szkody wyrządzone przez jej funkcjonariuszy. Niewątpliwie jest to przewrót prawny w najlepszym znaczeniu tego słowa, akcentujący uprawnienia obywateli w stosunku do państwa.

Dla mnie osobiście najbardziej interesujące jest jednak orzeczenie odnoszące się do zasady nullum crimen sine lege w kontekście znaczenia i konstytucyjności bądź niekonstytucyjności posługiwania się rozporządzeniami przy kształtowaniu odpowiedzialności karnej. Zajmuję się tym zagadnieniem, od kiedy w 1969 r. opublikowałem w "Państwie i Prawie" artykuł "Zasada nullum crimen sine lege a akty normatywne naczelnych organów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2595

Spis treści

Nauka i Technika

Zamów abonament