Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Na wsi twarda rzeczywistość, a w miastach wolny rynek

15 kwietnia 2002 | Publicystyka, Opinie | PL

Na wsi twarda rzeczywistość, a w miastach wolny rynek

Gimnazjalne paradoksy

Powołanie gimnazjów zmieniło polski system oświaty w dużo większym stopniu, niż to podejrzewali twórcy reformy. I niekoniecznie w tym kierunku, w którym planowano. Gimnazja miały wyrównywać szanse wszystkich, stały się szansą dla wybranych. Ostatnie decyzje parlamentu wzmocnią proces różnicowania się oświaty na wsi i w mieście.

Profesor Krzysztof Konarzewski z Instytutu Spraw Publicznych, autor pierwszego rzetelnego raportu o gimnazjach, był w 1998 roku jednym ze zdeklarowanych przeciwników ich wprowadzenia. Ostrzegał wówczas, że będzie to zabieg czysto mechaniczny i sprowadzi się do wydłużenia podstawówki o rok. W 2001 roku, gdy prezentował swój raport, nie miał już wątpliwości, że ten scenariusz się nie sprawdził. Gimnazjum szybko stało się inną szkołą niż podstawówka. Oczywiście tam, gdzie udało się stworzyć z niego osobny byt.

Z raportu ISP wynika, że zarówno na wsi, jak i w mieście takie gimnazjum jest postrzegane jako szansa na awans społeczny. Więcej uczniów mówi o swojej nowej szkole dobrze niż źle, ale częściej gimnazja chwalą dzieci ze wsi niż z miast. Krytyczne oceny wiążą się głównie ze stresem i zwiększonymi wymaganiami, co raczej należy uznać za komplement. Pozytywnie nastawieni są także rodzice,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2595

Spis treści

Nauka i Technika

Zamów abonament