Irlandia już przegrała, Niemcy czekają na wyrok
Irlandia już przegrała, Niemcy czekają na wyrok
MARIUSZ KONDRAT
Niemiecki znak jakości "Markenqualit?t aus deutschen Landen" jest niezgodny z prawem Unii Europejskiej - taką opinię wydał 14 marca 2002 r. adwokat generalny.
Opinia ta, poprzedzająca orzeczenie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie Komisja przeciwko Niemcom (sprawa C-325/00), wpisuje się w dotychczasowy wspólnotowy dorobek prawny dotyczący znaków jakości promujących produkty z danego kraju.
"Markenqualit?t aus deutschen Landen" (znak CMA; w wolnym tłumaczeniu: niemiecki znak jakości) funkcjonuje od ponad 30 lat. W tym czasie otrzymało go ponad 11 tys. wytworzonych w Niemczech produktów rolniczych i żywnościowych (bo tylko ich dotyczy), po uprzednim przeprowadzeniu odpowiedniej kontroli jakości.
Komisja Europejska wnosząc sprawę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, uznała, że funkcjonowanie tego znaku jest niezgodne z jedną z czterech podstawowych swobód obowiązujących w prawie Unii: swobodą przepływu towarów, zapisaną w art. 28 traktatu o utworzeniu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta