Altruizm kontrolowany
Altruizm kontrolowany
ALEKSANDER STĘPKOWSKI
Nie można mylić wolontariatu z zatrudnieniem socjalnym ani tym bardziej wykorzystywać potrzebnej regulacji do dorywczych interesów politycznych.
Są ludzie - nazywamy ich wolontariuszami - którzy dobrowolnie świadczą pracę, kierując się wyłącznie najszlachetniejszymi porywami serca. Próba prawnego uregulowania takiej działalności jest szczególnie trudna, przepisy prawa nie mogą bowiem odpowiednio opisać ludzkiej moralności, niełatwo też znaleźć wspólne kryterium oceny pracy osób angażujących się regularnie całymi latami, kilka razy w tygodniu po kilka godzin, oraz osób pomagających innym dorywczo, sezonowo albo wręcz jednorazowo.
Regulacja ta jednak jest potrzebna i z zadowoleniem należy odnotować rządową inicjatywę w postaci projektu ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. W jaki sposób projekt ten uwzględnia specyfikę aktywności wolontariackiej? Przed odpowiedzią spróbujmy określić cechy charakterystyczne dla wolontariatu.
Bezinteresownie i dobrowolnie
Przede wszystkim zatem, zaangażowanie to nie może wiązać się z żadnym rodzajem gratyfikacji, a jednocześnie musi być w pełni dobrowolne, bez tego bowiem brak wynagrodzenia byłby wyrazem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta