W Austrii, Niemczech i w Łomży
W Austrii, Niemczech i w Łomży
ARKADIUSZ WUDARSKI
Przyjście na świat niechcianego dziecka, z reguły spowodowane błędem lekarza, wywołuje trudne pytanie: czy dziecko może być tzw. przyczyną odszkodowawczą?
Przed Sądem Okręgowym w Łomży trwa postępowanie, w którym matka domaga się naprawienia szkody powstałej w jej majątku w wyniku urodzenia się dziecka ułomnego. Winą obciąża lekarza, który nie wypełnił swoich obowiązków zawodowych i nie skierował jej na specjalistyczne badania prenatalne, w wyniku czego urodziło się dziecko upośledzone.
Jak takie sprawy osądza się gdzie indziej?
W prawie austriackim, niemieckim, a także amerykańskim istnieje już bogate orzecznictwo, problem jest także szeroko dyskutowany w literaturze prawa cywilnego. Sprowadza się on do odpowiedzi na pytanie, czy dziecko może być przyczyną odszkodowawczą.
W Austrii rodzice dziecka, które, nieoczekiwanie dla wszystkich, urodziło się bez rąk oraz z innymi zniekształceniami ciała, zaskarżyli szpital o odszkodowanie w wysokości zwiększonych kosztów utrzymania dziecka, wynikających z jego ułomności. W czasie ciąży zrobiono zdjęcia ultrasonograficzne embrionu, na których przy wnikliwej analizie uszkodzenie płodu było widoczne. Lekarz nie zauważył jednak zniekształceń. W pozwie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta