Na wycisk
Na wycisk
RYS. ROCH FOROWICZ
WALDEMAR GONTARSKI
Wyciśnięcie akcjonariuszy mniejszościowych bez ich woli i winy i bez merytorycznej kontroli sądów, jedynie ze względu na nieumotywowany zamiar akcjonariuszy większościowych - oto istota przymusowego wykupu akcji z art. 418 kodeksu spółek handlowych.
Do przymusowego wykupu akcji wystarczy kwalifikowana uchwała walnego zgromadzenia, nawet nieuzasadniona ważnymi okolicznościami. Liczą się tylko relacje kapitałowe. Wyciskanie odbywa się w trybie wewnętrznym, a nie w postępowaniu sądowym (jak przy wyłączeniu wspólnika ze spółki z o.o.). Art. 418 k.s.h. uniemożliwia akcjonariuszom mniejszościowym zaskarżenie wyciśnięcia ich ze spółki, nawet jeśli to nie oni, tylko wyciskający nadużywają prawa. Przepis ten stanowi przeszkodę prawną w zaskarżeniu do sądu (lub do jakiegokolwiek innego organu władzy publicznej) uchwały walnego zgromadzenia z powołaniem się na względy merytoryczne. Dlatego wyciskani nie mogą argumentować w sądzie, że uchwała walnego zgromadzenia ma na celu pokrzywdzenie ich, tak jak to przewiduje art. 422 § 1 k.s.h. Uchwałę można zaskarżyć jedynie pod zarzutem, że naruszona została procedura wyciśnięcia opisana w art. 418 k.s.h.
Podwójna arbitralność
W przepisie tym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta