Z jednoosobowej firmy w spółkę z o.o.
Podatkowe skutki zmiany formy prowadzenia działalności
Z jednoosobowej firmy w spółkę z o.o.
Wiele osób rozpoczyna prowadzenie działalności gospodarczej od firmy jednoosobowej. Ta stosunkowo mało skomplikowana forma może z czasem stać się niewystarczająca. Jakie są możliwości i konsekwencje zmiany poprzez założenie spółki z o. o.? Dla kogo i w jakich okolicznościach może to być korzystne, a kto może na niej stracić z podatkowego punktu widzenia?
Z pewnością w przypadku działalności, która rozwija się ekspansywnie, spółka kapitałowa gwarantuje większą wiarygodność na rynku, co może przekładać się na pozyskiwanie tej grupy klientów, która z zasady rzadko współpracuje z firmami osób fizycznych.
Istotne jest również wynikające z kodeksu spółek handlowych (k. s. h.) ograniczenie odpowiedzialności wspólników za zobowiązania spółki z o. o., co daje pewne zabezpieczenie dla zgromadzonego przez lata majątku. Trzeba bowiem pamiętać, że prowadząc firmę jednoosobową, odpowiadamy całym majątkiem za wszelkie zaciągnięte przez nią zobowiązania. Natomiast w przypadku spółki z o. o. majątek osobisty wspólników może być niezagrożony (zgodnie z art. 151 § 4 k. s. h., wspólnicy nie odpowiadają za zobowiązania spółki). Jedynie w sytuacji,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta