Francja odetchnęła z ulgą
Francja odetchnęła z ulgą
- Rozmowa z Michelem Wieviorką, socjologiem: Ten kraj przeżywa ogromny kryzys
- Skrajna prawica w Europie Zachodniej "Uff"- ten wielki tytuł z pierwszej strony "Lib?ration" najlepiej oddaje nastroje, jakie zapanowały we Francji po przygniatającym zwycięstwie Jacques'a Chiraca nad Jeanem-Marie Le Penem w II turze wyborów prezydenckich (według oficjalnych wyników: 81,96 do 18,04 procent głosów). Nie tryumf, lecz właśnie - ulga. Kandydatowi skrajnej prawicy Francja powiedziała "nie! ", i co ważne - zrobiła to rzeczywiście masowo. W niedzielę frekwencja wyborcza przekroczyła 80 procent uprawnionych do głosowania; w I turze była niższa aż o 10 procent.
Jacques Chirac, szósty prezydent V Republiki, przyjął wczoraj rano dymisję Lionela Jospina i jego rządu. Niemal natychmiast powołał na stanowisko premiera Jeana-Pierre'a Raffarina, polityka z Demokracji Liberalnej - a nie z gaullistowskiej RPR. To czytelny sygnał ze strony szefa państwa: centroprawica powinna się zjednoczyć, najlepiej w nowej formacji pod nazwą Związek na rzecz Większości Prezydenckiej, i zwyciężyć w czerwcowych wyborach parlamentarnych, by Francja uniknęła kolejnych rządów "kohabitacyjnych". Po południu odbyła się ceremonia przekazania władzy przez Lionela
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta