Ledwo co kupiony, a już remontowany i ulepszany; Urząd może, ale nie musi; Sposób na cenę brutto
- Amortyzacja środka trwałego: Ledwo co kupiony, a już remontowany i ulepszany
- Urząd może, ale nie musi - zwolnienie z prowadzenia księgi
- Sposób na cenę brutto - jak wyliczyć kwotę podatku na fakturze Amortyzacja środka trwałego
Ledwo co kupiony, a już remontowany i ulepszany
Zakup środka trwałego, poza radością z nabytej rzeczy, stwarza też wiele problemów. Przede wszystkim trzeba ustalić jego wartość początkową, przyjąć właściwą stawkę amortyzacyjną i określić datę przekazania do używania. Jakikolwiek błąd popełniony przy dokonywaniu tych czynności może spowodować przykre konsekwencje podatkowe nawet po kilku latach. Nie wykluczone jest nawet z zakwestionowanie przez urząd kosztów uzyskania przychodów.
Inny problem wiążący się z posiadaniem środka trwałego to właściwa kwalifikacja wydatków związanych z dokonywaniem zmian w jego stanie na te, które dotyczą remontu i te, które dotyczą ulepszenia (zagadnienie to omówił w DOBREJ FIRMIE z 2 kwietnia br. Paweł Mazurkiewicz w tekście pt. "Remont czy modernizacja" ). Wszystkie te problemy najczęściej nie występują jednocześnie. Z reguły najpierw wyliczamy wartość początkową środka, ustalamy stawkę amortyzacyjną i datę przyjęcia do użytkowania, a dopiero po pewnym czasie zaczynamy go remontować lub ulepszać.
Może się
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta