Dla Boga i dla ludzi
Dla Boga i ludzi
Decyzję o wzniesieniu w Warszawie Świątyni Świętej Opatrzności Bożej podjął Sejm Wielki w 1791 r. po uchwaleniu Konstytucji 3 maja. 2 maja 1792 r. wmurowano kamień węgielny pod świątynię. W konsekwencji trzeciego rozbioru Polski do realizacji budowy jednak nie doszło. Drugą próbę wzniesienia świątyni podjęto w latach międzywojennych, ale również się nie powiodła. Realizację budowy uniemożliwił wybuch II wojny światowej. W 1998 r. Sejm podjął uchwałę, że budowa Świątyni Świętej Opatrzności Bożej będzie symbolem wdzięczności narodu za odzyskanie wolności w 1989 r., za 20 lat pontyfikatu Jana Pawła II oraz za 2000 lat chrześcijaństwa. W 1999 r. rozpisano konkurs na projekt świątyni. Wygrała go koncepcja autorstwa Marka Budzyńskiego. Nie została jednak przyjęta do realizacji. Drugi zamknięty konkurs przyniósł zwycięstwo Wojciechowi i Lechowi Szymborskim. Ich projekt na ilustracji powyżej.
(C) PROJEKT
GRAŻYNA BŁASZCZAK
Wmurowano kamień węgielny pod Świątynię Świętej Opatrzności Bożej. Po wakacjach rozpoczną się pierwsze prace budowlane związane z realizacją projektu Wojciecha i Lecha Szymborskich. Świątynia, w kształcie rotundy wpisanej w krzyż grecki, pomieści 1,5 tysiąca wiernych na miejscach siedzących i dodatkowo 1000 stojących. W jej podziemiach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta