Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dominuje mniejszość

13 maja 2002 | Prawo | BK
źródło: Nieznane

Niedopuszczalne jest mechaniczne przeniesienie struktury orzeczniczej do demokratycznej w swej istocie struktury samorządowej

Dominuje mniejszość

RYS. JACEK FRANKOWSKI

BOGDAN KOSTYK

Separowanie sędziów sądów poszczególnych szczebli w demokratycznym ciele, jakim jest samorząd, to przejaw dyskryminacji. Nadto jest marnotrawieniem ich potencjału intelektualnego.

Od 1 października 2001 r. obowiązuje ustawa z 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. nr 98, poz. 1070; dalej: u.s.p.). Miała ona m.in. wzmocnić pozycję prezesów sądów oraz zaktywizować zawodowo sędziów przez udział w nowo powołanym samorządzie sędziowskim. Istniejące wcześniej zgromadzenia ogólne sędziów sądu okręgowego i apelacyjnego były kolegialnymi organami danego sądu. Ich obradom przewodniczyli (odpowiednio): prezes sądu okręgowego oraz apelacyjnego. Decydując o utworzeniu samorządu, ustawodawca uznał, że nie da się zaktywizować zawodowo sędziów w ramach tych kolegialnych organów sądów.

Art. 17 ust. 1 konstytucji głosi, że "w drodze ustawy można tworzyć samorządy zawodowe, reprezentujące zawody zaufania publicznego i sprawujące pieczę nad należytym wykonywaniem tych zawodów w granicach interesu publicznego i dla jego ochrony". Zasada...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2617

Spis treści

Konflikt na Bliskim Wschodzie

Zamów abonament