Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zaczynają się schody

13 maja 2002 | Prawo | WE

Zarządzanie nieruchomością, nieruchomością wspólną i współwłasnością spółdzielni

Zaczynają się schody

WIKTOR E. ŁYSZCZAK

Każdy współwłaściciel lokalu może zażądać ustanowienia zarządcy przymusowego, jeśli jest zdania, że dotychczasowy nie wypełnia należycie swoich obowiązków.

Własność tej samej rzeczy może przysługiwać niepodzielnie kilku osobom i oznacza współwłasność - stanowi art. 195 kodeksu cywilnego.

Ustawa z 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. nr 80, poz. 903; dalej: uwl) wprowadziła własną koncepcję zarządu nieruchomością wspólną, dokonując wyłomów w przepisach kodeksowych, tworząc całą mozaikę praw i obowiązków właścicieli lokali i sposobów zarządzania nieruchomością wspólną. Sposób zarządzania mianowicie zależy od tego, ile już jest lokali wyodrębnionych na własność w budynku lub przewidywanych do wyodrębnienia.

Z ustawy lub z kodeksu

Zarządzanie nieruchomością wspólną może być profesyjne (ujawnione w akcie notarialnym, art. 18 uwl), jeżeli lokali jest więcej niż 7, i wtedy podporządkowane uwl. Gdy zaś lokali jest nie więcej niż 7, to podporządkowane jest odpowiednio k.c. i kodeksowi postępowania cywilnego. To oznacza, że zarząd jest wykonywany przez samych właścicieli.

Teraz uwaga. Ust. 3...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2617

Spis treści

Konflikt na Bliskim Wschodzie

Zamów abonament