Kto zyska, kto straci
Jak unijne propozycje wpłyną na sytuację wielkich gospodarstw rolnych
Kto zyska, kto straci
Ograniczone do 25 proc. dopłaty bezpośrednie do produkcji rolnej nie muszą wpłynąć na pogorszenie sytuacji ekonomiczno-finansowej polskich wielkoobszarowych gospodarstw rolnych. Znacznie poważniejszym zagrożeniem będą dla nich ograniczenia limitów produkcyjnych, a także niedostosowanie do standardów UE, od których spełnienia zależy możliwość korzystania z funduszy strukturalnych. Ich funkcjonowaniu zagraża również podważanie pozycji dzierżawców i właścicieli rolnych przez irracjonalne, z ekonomicznego punktu widzenia, propozycje ograniczeń w obrocie gruntami rolnymi i wielkości gospodarstw.
Zatwierdzone 16 kwietnia przez Komisję Europejską propozycje warunków członkostwa dla krajów kandydackich w zakresie finansowania rozwoju obszarów wiejskich obejmują: 25 proc. dopłat bezpośrednich w 2004 roku i ich wzrost w 2012 roku do poziomu 100 proc., plon referencyjny zbóż w wysokości 2,96 tony z 1 ha (zamiast oczekiwanego 3,6 t) oraz limity produkcji mleka, cukru i skrobi ziemniaczanej na poziomie do 50 proc. niższym od oczekiwań polskiego rządu. Jednocześnie została zadeklarowana kwota - 2,6 mld euro rocznie w latach 2004-2006 - przeznaczona na wspomaganie rozwoju obszarów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta