Ekspansja i demokracja
Ekspansja i demokracja
GUIDO WESTERWELLE
Europa jest w przededniu dwóch rewolucyjnych przedsięwzięć: rozszerzenia na wschód i powstania konstytucji Unii Europejskiej. Należy je traktować nierozłącznie. Popieram rozszerzenie UE jako historyczną konieczność. Niemniej ekspansji muszą towarzyszyć instytucjonalne reformy, wzmacniające zdolność działania UE i jej demokratyczną legitymację.
Od czasu upadku komunizmu narody środkowej i wschodniej Europy dokonują oszałamiających, a zarazem bolesnych przemian. Największe niebezpieczeństwo gwałtownej i trudnej transformacji polega na tym, że gdy społeczeństwo próbuje przekształcić się z zamkniętego w otwarte, może ulec dezintegracji, jeśli obalaniu starych struktur nie towarzyszy rozważne zastępowanie ich nowymi. Otwarte społeczeństwa wymagają wiarygodnych instytucji - lecz tych nie da się utworzyć z dnia na dzień.
Państwa środkowej i wschodniej Europy musiały odbyć trudną drogę od społeczeństwa zamkniętego do otwartego, bowiem był to warunek kandydowania i - być może wkrótce - pełnoprawnego członkostwa w Unii Europejskiej. Podjęły - z czego nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta