Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ile stracimy, a ile zyskamy

07 czerwca 2002 | Ekonomia | EW
źródło: Nieznane

Banki Kontrowersyjne propozycje w nowej umowie kapitałowej

  • Opinie Ile stracimy, a ile zyskamy

    ELIZA WIĘCŁAW

    Akcjonariusze polskich banków będą zmuszeni je dokapitalizować. O ile? To będzie zależało między innymi od ratingu Polski oraz przedsiębiorstw, które bank będzie obsługiwał. Taka wizja czeka nas, jeśli wejdzie w życie projekt nowej umowy kapitałowej. To, że ona się pojawi, jest pewne, nie wiadomo jednak jeszcze, co tak naprawdę się w niej znajdzie.

    Jeśli umowa byłaby ważna od dziś, to Polska z kategorii kraju o zerowej wadze ryzyka, znalazłaby się w grupie razem z państwami o 50-proc. ryzyku.

    Giganci się duszą

    Reguła, która zobowiązuje bank do utrzymywania współczynnika wypłacalności (jest to stosunek funduszy własnych banku netto do ważonej ryzykiem wartości aktywów i zobowiązań pozabilansowych; informuje on, na ile kapitał banku zabezpiecza ryzyko związane z jego działalnością) na poziomie 8 proc., to efekt prac nad pierwszą umową kapitałową.

    - Powstała w 1988 r., a wdrożono ją w 1992 r. Była to dżentelmeńska umowa szefów banków centralnych krajów G10, która stanowiła reakcję na kryzysy bankowe w 1974 r. w Niemczech i USA - tłumaczy Agnieszka

  • ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2638

Spis treści

Wojna z terroryzmem

Konflikt na Bliskim Wschodzie

Zamów abonament