Prąd popłynie z Europy; Od przedsiębiorców mniej, od cudzoziemców więcej
- Zmiany w prawie energetycznym
- Opłaty skarbowe
Sejm uchwalił Zmiany w prawie energetycznym
Prąd popłynie z Europy
Otwarcie się naszego rynku energetycznego dla dostawców z krajów Unii Europejskiej z chwilą przystąpienia Polski do Wspólnoty przewiduje znowelizowane przez Sejm w środę prawo energetyczne.
Zmiany w prawie energetycznym, jakie przyjęli posłowie, są dość obszerne i dotyczą wielu kwestii. Nowela dostosowuje jego przepisy do rozwiązań unijnych (głównie dyrektyw dotyczących jednolitych zasad wewnętrznego rynku energii elektrycznej - EMD, oraz jednolitych zasad wewnętrznego rynku gazu ziemnego - GMD). Wprowadza definicję odnawialnego źródła energii (zamiast niekonwencjonalnego źródła energii), która jest zgodna z prawem unijnym. Do ustawy weszły także definicje: kosztów uzasadnionych; systemu gazowego; elektroenergetycznego; operatora systemu przesyłowego i dystrybucyjnego gazowego albo elektroenergetycznego; sieci przesyłowej i rozdzielczej gazowej oraz elektroenergetycznej. Dotychczas posługiwały się nimi przepisy wykonawcze do prawa energetycznego.
Do czasu zanim Polska znajdzie się w Unii, dostęp osób trzecich do korzystania z sieci energetycznych (czyli przedsiębiorców, którzy chcą świadczyć usługi przesyłowe dla odbiorców) będzie ograniczony do
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta